Kullanıcı Adı : Şifre : Yeni Kayıt Şifremi Unuttum
Ezgiler
Klipler
Videolar
TARİH : 2013-12-21 -- 19:13:31 tarihinde mahmut korkmaz tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : ısparta
tüm müslüman alemine selam olsun..


TARİH : 2013-06-19 -- 22:41:35 tarihinde HASANCAN tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : BATMAN
YARAB BİZLERE HAKKI HAK OLARAK TANIT HAKKA TABİ EYLE: YARAB BİZLERE BATILI DA BATIL OLARAK BİLDİR VE BATILDAN UZAKLAŞTIR. AMİN


TARİH : 2012-10-20 -- 14:42:57 tarihinde yunus bulut tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : izmir
esselamun aleykum abilerim kardeslerim rabbim hepimize hz.yusuf nefsi hz. eyup sabri hz.muhammed (sav ) sadakati guzelligi versin ki bu dunyada ona layik kullar olabilelim


TARİH : 2012-08-04 -- 22:09:37 tarihinde MÜCAHİT KESKİNER tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : şanlıurfa
allah razı olsun s.a


TARİH : 2012-07-08 -- 10:32:41 tarihinde mahsum ölmez tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : diyarbakır
çok güzel ama bende kayıt olmak istiyorum


TARİH : 2012-06-14 -- 23:31:44 tarihinde hüseyin can geweri tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : geweri(yüksekova)
Es selamu eleykum ve rehmetullahı ve berekatuhu allah hepinizi cennetine atsın inşaallah yüksekovanın imanlı gençlerinden selam olsun hakka lebbeyk diyenlere selam olsun mazlumun yanında olanlara selam olsun ben allahın taraftarıyım diyenlere selam olsun şeytanın askerlerine karşı olanlara


TARİH : 2012-06-14 -- 15:48:14 tarihinde ramazan askan tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : d.bakır
s.a sistemimiz herkeze hayırlı olsun şuanda ceza evinde bulunan tüm müslaman kardeşlerimizin allah yar ve yardımcıları olsun ve selamün alleyküm


TARİH : 2012-06-07 -- 16:16:57 tarihinde masallah demirel tarafından gönderildi...
Ülke : Fransa
Şehir : marsilya
selamun alekum ben uye olmak istiyorum bu konuda bilgilendirirseniz Allah yar ve yardimciniz olsun s.a


TARİH : 2012-05-26 -- 18:57:51 tarihinde burhan baştimur tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : muş
ben tüm ilahilerinizi çok beğendim devamı inşallah olur


TARİH : 2012-05-15 -- 15:06:20 tarihinde Ensar GÜNDÜZ tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : Van
Selamualeykum...

İslam adına yayınlanan bu site de ezgiler ve ilahiler bölümünde gerçekten çoğu yerde bulnmayan müzikler var... Bu önemseyişini tebrik ediyorum.
Bakın dinimiz kemale ermiş durumda ve güzeller güzeli bir din karşımızda... ve lütfen sizden ricam bu dini ezdirmeyelim kaybetmeyelim karanlığa gömmeyelim lütfen...

Herşey İçin Teşekkürler...YENİ MESAJ EKLE
MESAJLARI OKU
Lütfen Bir İl Seçiniz
 
ISTANBUL
Dergiler (17)
E-Devlet (40)
Faydalı Linkler (40)
Gazeteler (32)
Radyolar (5)
Resmi Kurumlar (0)
Televizyonlar (20)
Bugün Üye Olan 0
Toplam Üye 2082
Bugün 309
Toplam 12340036
En Fazla 30041
Ortalama 3813
12--2-07-0 tarihinde, 13:35 saatinde eklendi
KUR’AN TOPLUMUNUN İÇTEKİ DÜŞMANLARI
Bunlarla ilgili genel bir adlandırmada bulunan Kur’an-ı Kerim, “kafirler” ismiyle nitelendirir.

Kur’an toplumunun düşmanları, tutum ve davranışları açısından farklılık arz etseler de söylem ve amelleriyle kimlikleri belli olduğundan rahatlıkla tanınırlar. Olası tehlikeleri ve verecekleri zarar önceden tahmin edilebildiğinden genellikle şerlerine karşı uyanık ve tayakkuz halinde bulunulur. Bunlarla ilgili genel bir adlandırmada bulunan Kur’an-ı Kerim, “kafirler” ismiyle nitelendirir.
 
Ancak Kur’an toplumunun içinde olup bünyesine aykırı olan, sadece bozmak için çalışan bazı kişi ya da gruplar, “kafirler” olarak vasıflandırılanlardan çok daha tehlikeli ve daha fazla zarar verme imkanına sahiptirler.
 
Kur’an toplumunun fertleriyle, onlar gibi görünen ancak özleri farklı olanların tümü aynı camianın şemsiyesi altında bulunurlar. Olaylara bakış ve değerlendirmede, Kur’an toplumunun hedeflerini kabul etme ve ileri taşımada ayrılırlar. Kur’an toplumunun ihlaslı ve samimi taraftarları Kur’an’ın bakış açısını ve ideolosini savunup toplumun ilerlemesi ve yükselmesi için çabalarken, farklı özelliklere sahip bu tipler ise Kur’an toplumunun ilerlemesini yavaşlatma ve bir yerlerde takoz olmak için uğraşırlar. Mevyenin içindeki kurtlar gibi içeriden kemirip zarar verme ve yok etme üzerine yoğunlaşırlar.
 
Kur’an toplumunun samimi taraftarları bu toplumun düşünsel çizgisini ve ideolojisini benimseyip, hedeflerini ilerilere taşımak için çabalarken, ferdi ve toplumsal konularda toplumun menfaat ve maslahatını öncelerler. Toplumun menfaati için şahsi menfaatlerinden vazgeçer, en değerli sermayelerini İslami camiaya feda etmeye hazır halde bulunurlar.

Diğerleri ise, zahiri olarak Kur’an toplumunun içinde bulundukları halde temelde aksi tutum içerisinde bulunurlar. Tavır ve davranışları, ferdi ve toplumsal bakış açıları Kur’an toplumuna aykırıdır. Kur’an toplumunun maslahatı ve menfaatinin zıddına hareket ederler. Toplumun menfaatlerini kendi menfaatlerine kurban ederler. İslam düşmanların saldırılarına karşı tavırsız kalır, gevşek davranır, teslimiyet gösterisinde bulunur ya da uzlaşmacı bir tutum izlerler. Fırsatını bulunca da toplumun kabul ettiği sosyal sistemin gerilemesi ya da gevşemesi için çalışırlar. Bunların içinden bazıları ise Kur’an toplumunun düşmanlarıyla gizli ilişkiler kurup elde edecekleri küçük menfaatler karşısında Kur’an topmumunun sırlarını düşmana iletmek, bozmak ve daha fazla zarar vermek için uğraşırlar.

İçteki Düşmanın Yapısı
 
Bunlar, oldukça farklı özelliklere sahip insanlardır. Çoğunlukla Kur’an toplumunun ideolojisi, hedefleri ve dayanaklarına aykırı hareket ederler. Düşünce ve bakışaçısı yönünden Kur’an toplumunun bilinen düşmanlarından fazla da farkları yoktur. Söylem ve konuşmada onlardan farklı görünseler de amel ortamında, davranışlarda ve toplumsal mevzularda onlara benzerler. Kur’an-ı Kerim bunları “münafıklar” olarak nitelendirir. Gerçekten iman etmemiş bu insanlar Kur’an toplumundan istifade etmek için iman etmiş gibi görünürler. Kendilerini Mü’minlerin saflarında gösterdikleri halde Kur’an toplumunun karşıtlarının en ön saflarında yer alan ve en çok kin sahibi olan düşmanlardır.
 
Tehlikelerinin ve zararlarının önüne geçilmesi için birçok ayeti kerimede bunların özelliklerine işaret edilmiştir. Kur’an toplumunun ruhuyla uyuşmayan “Münafıklar” grubu aynı zamanda Kur’an toplumunun hedeflerine en fazla karşı çıkan topluluktur. Allah Teala, bunlara karşı uyanık davranmaları ve zararlarından kaçınmaları için Mü’minlere uyarılarda bulunur:
 
“…Onlar düşmandırlar, bu yüzden onlardan kaçınıp-sakının…” (Münafıkin Suresi 4)
 
Kur’an toplumuna bağlı insanların da her zaman aynı ölçüde olmadıkları görülür. Bazı konularda farklılık arz ederler. Bunlardan bir kısmı bazı şahıs ya da toplumların etkisinde kalarak veya sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardan etkilenip olayları muhaliflerin bakış açılarıyla değerlendirirler. Oysa bunların yaklaşımları her zaman muhalefet etme şeklinde tezahür etmez. Başka işlerde ya da zamanlarda Kur’an toplumunun görüş ve düşünceleri doğrultusunda hareket ederler.

Bu tip insanlar içteki düşmanlarla karıştırılmamalıdır. Zaaflarından dolayı hedef tahtasına oturtulup bilgisizlikten ya da ifrattan kaynaklanan bir hışımla üzerlerine gidip Kur’an toplumunun muhalifleri ya da Kur’an sisteminin düşmanları gibi değerlendirmek yanlış ve zararlıdır. Yanlışlarından dolayı muhaliflerin safında saymak, tebliğle veya kültürel faaliyetlerle hatalarını izale edip saflara döndürme imkanı varken sert bir tutum sergileyip dışlamak Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in, İslam ulemasının ve Kur’an toplumunun hikmete dayanan tebliğine ve sahiplenme yöntemine aykırıdır. Bu tür yaklaşımlar yanlış yapan dostları daha fazla uzaklaştırıp soğumalarına neden olabilir. Kazanma yerine bozarak Kur’an toplumunun saflarından koparıp düşmanın ifsat edici alanına sürükleyerek yeni düşmanların oluşmasına yol sebebiyet verebilir. Dolayısıyla hikmetle yaklaşıp kazanma ve toplumun içine alma prensibi her zaman ön planda tutulmalı ve işletilmelidir.
 
Farklı alanlarda faaliyet yürüten ancak Kur’an toplumundan görünen zararlı unsurların başlıca özellikleri şu şekilde izah edilebilir:

1-Çoğunlukla yalana sığınır, gerçekleri dönüştürmeye çalışırlar…
 
2-Boş şayiaları yaymak için çabalarlar…
 
3-Kur’an toplumunun fertlerine ve İslami camiaya yalan ve iftiralarda bulunurlar…
 
4-Kur’an toplumuna zarar vermek için çabalayan farklı unsurlarla gizli ilişkiler geliştirir, bu toplumla ilgili elde ettikleri bilgileri onlara aktararak düşmanın darbe vurmasını kolaylaştırırlar.

5-Bunlardan bazıları Kur’an toplumunun düşmanlarının isteği doğrultusunda bu toplumu ahlaki açıdan bozmak için yalan ve uydurma sözlerle ve çirkin amellerle karalayıp darbe vurmaya çalışırlar.

6-Halk nezdindeki itibarını sarsmak ve halkı uzaklaştırmak için Kur’an toplumunun adını kullanarak insanlara baskı ve zulüm yapar, mallarına zorla el koyar, bazen de evlerini terk etmeleri için Kur’an toplumu adına tehditlerde bulurlar.

7-Kur’an toplumunda karışıklığa ve güvensizliğe yol açmak için örneğin bulundukları alandaki sorumluları şiddetle eleştirip yalan yanlış bilgilerle karalamaya çalışırken, Kur’an toplumunun yöneticilerinin iyi insanlar olduğu, oysa bu yörelerdeki sorumluların camianın çizgisine uymadığını dillendirip güvensizlik ortamı oluşturmaya çalışırlar.

8-İslam düşmanlarının sık sık tekrarladığı düşünsel bazı görüşleri gündeme getirir, örneğin ekonomi, siyaset ve kültür gibi konulara dinin karışmaması gerektiğini fısıltı halinde dillendirirler.
 
9-Kur’an toplumunun fertleri arasında ümitsizliği yayamaya çalışır, zorlukları dile getirip sorunları ya da olumsuzlukları tekrarlayarak kötümser ortamlar oluşturmaya çalışırlar.

10-Kur’an-ı Kerim’in çerçevesini çizdiği İslami sistemle ilgili şüphe uyandırmak için çabalarlar.

11-İslami camianın eleştirilere açık olması gerektiğini dillendirip Kur’an öğretisinin öngördüğü sistemi zayıflatmaya ve gözden düşürmeye çalışırlar.
 
12-Kur’an toplumu fertlerinin ve İslami camianın zaaflarını abartarak anlatırlar. Bu arada düşmanın gücünü büyük gösterip göz korkutmaya, İslami camianın gücünü ise küçük ve zayıf gösterip ümitsizliği ve korkuyu yaymaya çalışırlar.

13-Kur’an toplumunun faaliyetlerini lekelemek ve karalamak için önlerine çıkan her fırsatı değerlendirirler.
 
14-Kur’an toplumunun fertlerinin ayıplarını mübalağa ile dillendirirken, kendi gibilerinin ya da düşmanların amellerini müspet gösterip masummuş gibi yansıtmaya çalışırlar.
 
15-Bunlardan bir kısmının liberal çizgiyi benimsediği İslami olmayan sistemleri İslami ve Kur’ani renkle anlattığı ve İslami olmayan sistemlerin taklidini meşru olarak lanse ettiği görülür.
 
16-Batının özgürlük, adalet, demokrasi ve insan hakları gibi cezp edici ancak insanları aldatmak için kullanılan söylemlerini dillendirir, bazen de iddialarına Kur’an’dan dayanak aramaya çalışırlar…
 
17-İslam’ın ruh ve edebiyatının toplumdan silinmesi için uğraşırlar.
 
18-Siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda İslami camiayı destekleme adı altında aykırı faaliyetlerde bulunur, fesada ve bozgunculuğa yol açacak oluşumlar üzerine yoğunlaşırlar. Bu doğrultuda örgütlenmelere giderler…
 
19-Kur’an sistemi ile ilgili faaliyetlerde riyakarlıkta bulunur yaptıklarında gösterişi ön plana çıkarırlar.
 
Bunlar, ağaçla aynı cins ve renkteki kurtlara benzeyen, bulundukları ağacı içten kemiren muzır varlıklardır. Bünye içerisinde tahribatlarda bulunur yıkmaya çalışırlar. Kur’an toplumunun fertlerinden göründükleri ve laf kalabalıklarıyla gerçek yüzlerini örttükleri için çokları tarafından tehlikeleri anlaşılmaz. Tedbirli ve uyanık davranılmadığı taktirde fırsat elde ettiklerinde Kur’an toplumunu içten sarsabilecek darbeler vurabilirler. Uyanık davranmalı, zarar ve tehlikelerine karşı gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu alanda şüphe edilen kişilere çaktırmadan zararlarının önüne geçmek için kontrol altında tutmalı, hareketleri gözetilmeli, Kur’an toplumunun hassas noktalarından ve zarar gelecek önemli ortamlarından uzak tutulmalıdır.
 
 
İbrahim FIRAT

07-03-2012 13:35 Özel Haber 0 Yorum 776 Okundu Yazdır
  YORUM YAZ
Diğer Haberler
Hz. Muhammed (S.A.V.) Kimdir?
Yaratan’dan Ötürü Yaratılanlara Merhamet
EHLİ BEYT KİMDİR?
İman nedir?
Kur’an-ı Kerim’e Göre Diyalog
İBADET NEDIR?
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan
Hoşgörü ve Diyalogun Önemi
Kerbela Olayı
Bediüzzaman kimdir?
KUR'AN EN BÜYÜK MUCİZE
Diyalog, vahdet ve tahammül
MÂLİKܒL–MÜLK
İslam’ın adalet anlayışı nasıldır?
Bediüzzaman'ı Rahmetle Anıyoruz
 
Yesrip.com - Doğru Yerdesiniz... © 2004-2020 Tüm Hakları Saklıdır