Kullanıcı Adı : Şifre : Yeni Kayıt Şifremi Unuttum
Ezgiler
Klipler
Videolar
TARİH : 2013-12-21 -- 19:13:31 tarihinde mahmut korkmaz tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : ısparta
tüm müslüman alemine selam olsun..


TARİH : 2013-06-19 -- 22:41:35 tarihinde HASANCAN tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : BATMAN
YARAB BİZLERE HAKKI HAK OLARAK TANIT HAKKA TABİ EYLE: YARAB BİZLERE BATILI DA BATIL OLARAK BİLDİR VE BATILDAN UZAKLAŞTIR. AMİN


TARİH : 2012-10-20 -- 14:42:57 tarihinde yunus bulut tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : izmir
esselamun aleykum abilerim kardeslerim rabbim hepimize hz.yusuf nefsi hz. eyup sabri hz.muhammed (sav ) sadakati guzelligi versin ki bu dunyada ona layik kullar olabilelim


TARİH : 2012-08-04 -- 22:09:37 tarihinde MÜCAHİT KESKİNER tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : şanlıurfa
allah razı olsun s.a


TARİH : 2012-07-08 -- 10:32:41 tarihinde mahsum ölmez tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : diyarbakır
çok güzel ama bende kayıt olmak istiyorum


TARİH : 2012-06-14 -- 23:31:44 tarihinde hüseyin can geweri tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : geweri(yüksekova)
Es selamu eleykum ve rehmetullahı ve berekatuhu allah hepinizi cennetine atsın inşaallah yüksekovanın imanlı gençlerinden selam olsun hakka lebbeyk diyenlere selam olsun mazlumun yanında olanlara selam olsun ben allahın taraftarıyım diyenlere selam olsun şeytanın askerlerine karşı olanlara


TARİH : 2012-06-14 -- 15:48:14 tarihinde ramazan askan tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : d.bakır
s.a sistemimiz herkeze hayırlı olsun şuanda ceza evinde bulunan tüm müslaman kardeşlerimizin allah yar ve yardımcıları olsun ve selamün alleyküm


TARİH : 2012-06-07 -- 16:16:57 tarihinde masallah demirel tarafından gönderildi...
Ülke : Fransa
Şehir : marsilya
selamun alekum ben uye olmak istiyorum bu konuda bilgilendirirseniz Allah yar ve yardimciniz olsun s.a


TARİH : 2012-05-26 -- 18:57:51 tarihinde burhan baştimur tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : muş
ben tüm ilahilerinizi çok beğendim devamı inşallah olur


TARİH : 2012-05-15 -- 15:06:20 tarihinde Ensar GÜNDÜZ tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : Van
Selamualeykum...

İslam adına yayınlanan bu site de ezgiler ve ilahiler bölümünde gerçekten çoğu yerde bulnmayan müzikler var... Bu önemseyişini tebrik ediyorum.
Bakın dinimiz kemale ermiş durumda ve güzeller güzeli bir din karşımızda... ve lütfen sizden ricam bu dini ezdirmeyelim kaybetmeyelim karanlığa gömmeyelim lütfen...

Herşey İçin Teşekkürler...YENİ MESAJ EKLE
MESAJLARI OKU
Lütfen Bir İl Seçiniz
 
ISTANBUL
Dergiler (17)
E-Devlet (40)
Faydalı Linkler (40)
Gazeteler (32)
Radyolar (5)
Resmi Kurumlar (0)
Televizyonlar (20)
Bugün Üye Olan 1
Toplam Üye 2107
Bugün 8635
Toplam 13887562
En Fazla 30041
Ortalama 3982
12--2-08-0 tarihinde, 15:37 saatinde eklendi
Peygamberimizin güzel ahlâk açısından önemi nedir?
Ahlâkının kaynağı Kur'an ve Peygamberimizin örnek davranışlarıdır.

Hz. Muhammed'in Örnek Ahlâkı

En yüce ahlâka sahip olduğunda; yüzyıllar boyunca, dost ve düşman, herkesin üzerinde birleştiği tek bir insan vardır: Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselam.

Hz.Muhammed (sav), âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan en son peygamber ve bütün insanlık için en güzel ahlak örneğidir. Yüce Mevla'mız Kuranı Kerimde onun için şöyle buyurmaktadır.

“Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin.” Kalem Suresi 4

Zaten o, yeryüzünde bulunuş maksadını, ”Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim”. buyurarak net olarak ifade ediyordu.

“Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve üzer. Çünkü o size çok düşkün, mü'minlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” Tevbe Suresi 128

“Rasulüm biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” Enbiya Suresi 107

“Andolsun ki Rasulullah, sizin için, Allah'a ve ahıret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” Ahzab Suresi 21

Alemlere rahmet olarak gönderilen o Yüce Rasul, güzel ahlak konusunda şöyle buyurmuştur:

“Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.”

“Sizin en hayırlınız ahlâkça en güzel olanınızdır”

“Kişi güzel ahlakı ile geceleri ibâdetle gündüzleri oruçla geçirenin derecesine yükselir.”

“Su buzu erittiği gibi, güzel ahlâkta günahları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi kötü ahlâkta ameli bozar.”

“Allah'ım beni güzelleştirdiğin gibi ahlâkımı da güzelleştir”

Hz. Aişe Validemize Hz.Peygamber (sav)'in ahlakı sorulduğu zaman; “Siz hiç Kur'ân okumuyor musunuz. O'nun ahlâkı Kurân'dı.” cevabını vermiştir.

Kurân ahlâkı; Yüce Mevlâmızın Kurânı Kerim'de bize bildirdiği, Hz. Peygamber (sav)'inde bizzat yaşayarak örnek olduğu ahlaktır.

HZ. MUHAMMED (SAV)'İN AHLAKI VASIFLARI

Ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler ve İslâm büyüklerinin mübârek sözlerinin ışığında, Yüce Rasûlullah (S.A.V.)'ın ahlâkî vasıflarını özetlemeye çalışalım :

Rasulullah (s.a.v.) güler yüzlü, tatlı sözlüydü. Kimseye fenâ söylemez, kimsenin sözünü kesmezdi. Sert değildi, yumuşak idi. Edep ve hayâ âbidesiydi. İnsan severdi, dosttu. Çok mütevâzi idi. Vâkurdu. Boş ve lüzumsuz konuşmazdı. Karşısındakini candan dinlerdi.

Çocukları çok sever ve okşardı. Bir hadisi şeriflerinde şöyle buyururlar : “Büyüklerimize hürmet etmeyen, küçüklerimize merhamet etmeyen bizden (kâmil ümmetimizden) değildir” [1]

Fazilet sahiplerine saygı gösterirdi. Akrabasını ve komşusunu hatırdan çıkarmaz, onlara ikrâmdâ bulunurdu. Fakat onları kendilerinden üstün, faziletli olanlara tercih etmezdi.

Cömertti, şefkatliydi. Sözünde mutlaka dururdu.Dinlemesini, söylemekten fazla severdi. Nefsine hâkimdi. Beyaz giymeyi tavsiye ederlerdi. Namazı noksansız kıldıranların en hafif kıldıranıydı.

Güleceği zaman mübarek elini, mübarek ağzının üzerine koyardı. Kahkahâ ile gülmez; fakat dâimâ mütebessim bulunurdu.

Verilen müjdelere şükrederdi. Uyurken mübârek sağ elini, mübârek yanağının altına koyardı.Herkesin isteğini mümkün olan ölçüde, yerine getirirdi. Eli çok açıktı, cömertliği deryâdan farksızdı. İlim, hikmet çağlayanı, sabır timsaliydi,

Atılgandı, tehlikeden korkmazdı, heybetliydi. Gelmiş ve gelecek insanların en cesur ve en kahramanı, en kuvvetlisiydi.

Hanımlarına karşı insanların en yumuşağı ve ikrâmlısıydı. Onlara karşı daima tebessümlüydü. Ne yer, ne içerse hizmetçisine de aynısını verirdi. Vefât ederken son anlarında dahi “Elinizin altındakilere (hizmetçi ve işçilere) iyi davranmamızı, onların haklarını gözetmemizi ve namaza dikkat etmemizi” tavsiye buyurmuştu. [2]

Sofradan dâimâ doymadan, yarı aç kalkardı. Temizliğe son derece ehemmiyet verir ve riâyet ederdi. Özel işlerini kendisi yapardı. Döşeği içi hurma lifi dolu deridendi. Dünya malına asla rağbet göstermezdi, Birgün yanında dünyalıktan bahsettiler, Buyurdu ki : “İşitmiyor musunuz? Sâde hayat imandandır”‘

Ekseri yediği arpa ekmeği ve hurmaydı, Allah'ın huzuruna kavuştuğu vakit, evinde az bir arpadan başka yiyecek maddesi bulunmamıştı.[3]

Kimsenin ayıbını yüzüne vurmazdı. Çok âdildi.Sosyal adaleti ve kardeşlik hukukunu en güzel o uyguladı. Çalışmaya, ilim ve irfana, icâd ve keşiflere teşvik etmiştir.

Dâimâ Hakk'ın ve haklının yılmaz savunucusuydu. Zulüm ve sömürünün amansız düşmanıydı. İnsanların faydası için, kendi rahatını terk ederdi. İnsanlara madde ve mevkisine göre değil, takvâ ve ahlâkına göre değer verirdi.

İlim-irfan âdab-erkân şiârıydı. Hayatı iman ve cihad olarak görmüştür. Câhil bir toplumu, dünyanın en insâni, en müreffeh devleti haline getirmiştir. O'nun tebliğ ettiği İslâm Nizamı'nı hayatlarına gerçek mânasıyla tatbik eden cemiyetler, yine aynı şekilde dünyanın ve insanlığın efendisi olurlar.

Modern medeniyetin öncüsü ve insanlığın manevi mimârıdır. İlk defa insan haklarını tam manâsıyla o açıklamış ve bunu tatbik etmiştir.

Rasulullah (s.a.s.) her yönden örnek alınacak en mükemmel insandır. Her müslümanın O'nu en güzel şekilde öğrenip tanıması; Onun yüce ahlâkını yaşamaya ve yaşatmaya çalışması lâzımdır, Çünkü O'nun ahlâkı, Kur'ân ahlâkı idi. Hz. Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e, Sahabeler Rasulullah'ın (s.a.v.) ahlâkını sordular. Buyurdu ki : “Siz Kur'ân okumuyor musunuz Allah Rasulü (s.a.v.)'ın ahlâkı Kur'ân idi”

Şâir Nâbi şöyle diyor :

“Çalış, ehl-i kemâl ol, uyma her nâdân-ı gümraha,
Baş eğ, el bağla, sonra gel Huzüru Hazreti Şâh'a.”

Rasulullah (s.a.s.) Efendimizin çok yapmış olduğu dualarından biri şudur :

“Allah'ım: Fayda vermeyen ilimden, kabul olmayan amelden, müstecâb olmayan duadan sana sığınırım” (250 Hadis, H, No: 95).

Bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Ey mü'min, sende şu dört şey bulunursa dünyada kaybettiğin (elde edemediğin) şeylere üzülme: Doğruluk ve sadakat, emanetlere riayet, güzel huy ve yüksek ahlâk, meşru çalışıp helalden kazanmak”

Allah'ın selâmı, rahmeti ve bereketi Peygamber Efendimize ve O'nu örnek edinenlerin üzerine olsun.

 

Peygamberimiz güzel ahlâklı olmayı öğütlemiş ve yaşamıyla bizlere örnek olmuştur. Peygamberimiz bütün ahlâki güzellikleri kendisinde toplamış, Kur'an'da "en güzel örnek" olarak gösterilmiştir.
Yaratılış itibariyle iyilikleri ve güzellikleri almaya yatkın olan insan, örnek gördüğünde onları benimsemesi daha kolay olur. Bunun için Peygamberimiz Kur'an ahlâkını somut bir şekilde yaşamış bir insandır. O, sözleriyle güzel ahlâkı teşvik ettiği gibi, davranışlarıyla da insanlara örnek olmuştur. "Sizin en hayırlınız ahlâkı en iyi olanınızdır" gibi sözleri de onun güzel ahlâka ne kadar önem verdiğini gösterir.

Kısaca, Müslüman olmak, iman esaslarını kabul eden, iman esaslarının gereği olarak ibadetleri yerine getiren, Kur'an'ın buyruklarına kulak veren, güzel ahlâklı kimse demektir. Bu nedenle dindar olmak, güzel ahlâklı olmayı gerektirir.

 

Güzel ahlak,ALLAH’ın hakkını ve kulların haklarını yerine getirmenin adıdır..

Güzel ahlak iman ile birlikte,ALLAH’ın hakkına ve kulların hakkında sadık kalmanın temelidir.

Güzel ahlak,insanlara hürmet,hizmet ve merhamet etmektir.

Güzel ahlak,insanlara karşı edep,haya ve tevazu ile davranmaktı.

Ebu Osman Mağribi’ye(k.s)yüksek ve güzel ahlak,ALLAH Teala’nın takdirine razı olmaktır.

Ebu MUHAMMED Razi de(k.s)güzel ahlakı şöyle tanımlar:”Güzel ahlak,ALLAH teala’nın sana ihsan ettiklerini büyük görmen senin O’nun rızası için yaptıklarını ise çok az bulmandır.”

Hasan-ı Basri(k.s)müminin ahlakından bahsederken şöyle demiştir:”Müminin ahlakı zenginlikte iktisat,genişlikte şükür,bela ve musibet zamanında sabırdır.”

Hz.Ali (r.a),güzel ahlak üçtür,diyor:

1-)Mesuliyeti gerektiricek işlerden uzak durmak.
2-)Helalinden kazanıp yemek.
3-)Çoluk çocuğunun geçimini temin etmek.

Yusuf b.Esbat(r.a)ise şöyle demiştir:

1-)İyi ve salih insanlarla muhalefet etmemek ve itirazda bulunmamaktır.
2-)Adalet sahibi olmak.
3-)Nefsini daima aşağı görüp,kendini beğenmemek.
4-)İnsanlrda gördüğü ayıpları örtmek.
5-)Bir kimsede uygun olmayan bir hali gördüğü zaman ona,bir özrü bulup iyiye yormak ,hemen kötü zanda bulunmamak.
6-)İnsanlardan gelen eziyet ve sıkıntılara sabır ve tahammül etmek.
7-)Nefsine zulmetmemek.
8-)Kendi ayıplarını görmek,kendi ayıplarını araştırıp onları düzeltmekle meşgul olmak,başkalarının ayıplarıyla uğraşmamak.
9-)Herkese karşı güler yüzlü olmak.
10-)Herkese karşı yumuşak ve tatlı sözlü olmak.

08-03-2012 15:37 Özel Haber 0 Yorum 6,659 Okundu Yazdır
  YORUM YAZ
Diğer Haberler
Hz. Muhammed (S.A.V.) Kimdir?
Yaratan’dan Ötürü Yaratılanlara Merhamet
EHLİ BEYT KİMDİR?
İman nedir?
Kur’an-ı Kerim’e Göre Diyalog
İBADET NEDIR?
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan
Hoşgörü ve Diyalogun Önemi
Kerbela Olayı
Bediüzzaman kimdir?
KUR'AN EN BÜYÜK MUCİZE
Diyalog, vahdet ve tahammül
MÂLİKܒL–MÜLK
İslam’ın adalet anlayışı nasıldır?
Bediüzzaman'ı Rahmetle Anıyoruz
 
Yesrip.com - Doğru Yerdesiniz... © 2004-2020 Tüm Hakları Saklıdır