Kullanıcı Adı : Şifre : Yeni Kayıt Şifremi Unuttum
Ezgiler
Klipler
Videolar
TARİH : 2013-12-21 -- 19:13:31 tarihinde mahmut korkmaz tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : ısparta
tüm müslüman alemine selam olsun..


TARİH : 2013-06-19 -- 22:41:35 tarihinde HASANCAN tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : BATMAN
YARAB BİZLERE HAKKI HAK OLARAK TANIT HAKKA TABİ EYLE: YARAB BİZLERE BATILI DA BATIL OLARAK BİLDİR VE BATILDAN UZAKLAŞTIR. AMİN


TARİH : 2012-10-20 -- 14:42:57 tarihinde yunus bulut tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : izmir
esselamun aleykum abilerim kardeslerim rabbim hepimize hz.yusuf nefsi hz. eyup sabri hz.muhammed (sav ) sadakati guzelligi versin ki bu dunyada ona layik kullar olabilelim


TARİH : 2012-08-04 -- 22:09:37 tarihinde MÜCAHİT KESKİNER tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : şanlıurfa
allah razı olsun s.a


TARİH : 2012-07-08 -- 10:32:41 tarihinde mahsum ölmez tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : diyarbakır
çok güzel ama bende kayıt olmak istiyorum


TARİH : 2012-06-14 -- 23:31:44 tarihinde hüseyin can geweri tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : geweri(yüksekova)
Es selamu eleykum ve rehmetullahı ve berekatuhu allah hepinizi cennetine atsın inşaallah yüksekovanın imanlı gençlerinden selam olsun hakka lebbeyk diyenlere selam olsun mazlumun yanında olanlara selam olsun ben allahın taraftarıyım diyenlere selam olsun şeytanın askerlerine karşı olanlara


TARİH : 2012-06-14 -- 15:48:14 tarihinde ramazan askan tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : d.bakır
s.a sistemimiz herkeze hayırlı olsun şuanda ceza evinde bulunan tüm müslaman kardeşlerimizin allah yar ve yardımcıları olsun ve selamün alleyküm


TARİH : 2012-06-07 -- 16:16:57 tarihinde masallah demirel tarafından gönderildi...
Ülke : Fransa
Şehir : marsilya
selamun alekum ben uye olmak istiyorum bu konuda bilgilendirirseniz Allah yar ve yardimciniz olsun s.a


TARİH : 2012-05-26 -- 18:57:51 tarihinde burhan baştimur tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : muş
ben tüm ilahilerinizi çok beğendim devamı inşallah olur


TARİH : 2012-05-15 -- 15:06:20 tarihinde Ensar GÜNDÜZ tarafından gönderildi...
Ülke : Türkiye
Şehir : Van
Selamualeykum...

İslam adına yayınlanan bu site de ezgiler ve ilahiler bölümünde gerçekten çoğu yerde bulnmayan müzikler var... Bu önemseyişini tebrik ediyorum.
Bakın dinimiz kemale ermiş durumda ve güzeller güzeli bir din karşımızda... ve lütfen sizden ricam bu dini ezdirmeyelim kaybetmeyelim karanlığa gömmeyelim lütfen...

Herşey İçin Teşekkürler...YENİ MESAJ EKLE
MESAJLARI OKU
Lütfen Bir İl Seçiniz
 
ISTANBUL
Dergiler (17)
E-Devlet (40)
Faydalı Linkler (40)
Gazeteler (32)
Radyolar (5)
Resmi Kurumlar (0)
Televizyonlar (20)
Bugün Üye Olan 0
Toplam Üye 2085
Bugün 156
Toplam 12615585
En Fazla 30041
Ortalama 3841
12--2-06-0 tarihinde, 14:49 saatinde eklendi
Diyalog, vahdet ve tahammül
Diyalog iki kişi ya da kesim arasındaki karşılıklı konuşma ve söyleşi anlamındaki irtibat şeklidir.

Kelime etimolojik olarak Yunanca kaynaklıdır. Diyalog ya da diyalektik şeklinde eski Yunan felsefesinde yoğun bir şekilde istifade edildiği görülür.

Diyalogun gerçekleşmesi için alıcı ve verici olan iki taraf ve iletilmek istenen mesaj bulunulmalı. Yaygın bir şekilde istifade edilen diyalogun dini, siyasi, ilmi, kültürel ve ahlaki alanlarda kullanıldığı görülür.

Diyalog aralarında ihtilaf olan, ancak müşterekleri de bulunanlar arasında gerçekleşir. Arada müşterekler yoksa diyalogun bir anlamı kalmaz.

Aslında beşer olmaları hasebiyle bütün insanlar arasında müşterekler bulunur. Farklı din mensupları arasında da müştereklerin olduğu görülür. Bu noktadan bakıldığında diyalogdan çok geniş perspektifte istifade edilebilir.

Toplumsal yaşamın sağlıklı bir zeminde yürümesinde ve insanlar arasındaki muamelelerde diyaloga şiddetle ihtiyaç duyulur. Düşünsel, kültürel, siyasi, dini ve mezhebi alanları kapsayabilecek derecede geniş sahaya sahiptir. Karşılıklı konuşarak ve yazışarak yapılabileceği gibi tebliğ alanında ve araştırmalarda da istifade edilebilen bir yöntemdir.

Bütün bunların ötesinde çoğu alanlarda müştereklere sahip cüzi konularda ihtilafları bulunan Müslümanlar arasına derin uçurumların bulunması diyalogu zorunlu hale getirmektedir.

Bu araştırmamızda Müslümanlar arasında samimi irtibatların kurulması ve diyalogun geliştirilmesi üzerinde durup bunların yollarını araştırmaya çalışacağız.

Müslümanların hayatında diyalogun yaygın bir şekilde kullanıldığı görülür. Her Müslüman tabii bir mübelliğ olduğundan, Allah’ın dinini tebliğ ederken insanlarla irtibat kurmayı ve diyaloga geçmeyi öğrenmelidir.

Diyalog, insanlar arasındaki ihtilafların çözümünde istifade edilen yöntemlerden biridir. Zira ihtilaf, varlık âleminde tabii olarak bulunan ilahi sünnetlerdendir. Ancak bu ihtilaflar düzene sokulmaz ve yönlendirilmezse zararlı hale gelebilir. İhtilaflar hakka ve doğruya doğru yönlendirilirlerse bunlardan ciddi şekilde istifade imkânı doğar.

Söyleşi ve diyalogu fıtri ihtilaflardan faydalanma yolu olarak önümüze çıkaran Kur’an-ı Kerim böylece zararlı yönelişlerden korunmanın yolunu göstermektedir.
 
İrtibata geçme ve diyalogda nihai hedef insanların hakka yönlendirilmesinde ortam ve şartların uygun hale getirilmesidir. Kur’an-ı Kerim’de bununla ilgili birçok örneğe rastlarız: “Allah’a çağıran, salih amelde bulunan ve: “Gerçekten ben Müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kimdir?” (Fussilet 33)
 
Sohbet ve Söyleşi
 
Sohbet ya da söyleşi, normal şartlarda basit gibi görünse de, insanların birbirleriyle irtibat kurma, başkalarına mesajlarını iletme, diğerinin mesajını alma ve birbirleriyle dayanışma içinde yaşamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Söyleşi, karşılıklı konuşma, söyleme, dinleme ve sohbet manalarında da kullanılır.

Cedel (Münakaşa)
 
Sözlükte ipi sağlamca bükme, birini sert bir şekilde düşürme, tartışmada muhkem olma ve cephe alma anlamında kullanılır.

Bir tezin doğruluk veya yanlışlığını göstermek amacıyla yapılan tartışma kurallarından bahseden ilim dalı olarak tarif edilir.

Kur’an-ı Kerim’de iki yerde cedel kelimesi, iki yerde cidâl, yirmi altı yerde mücâdele kökünden türeyen değişik şekillerde kullanılmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de kesin delile dayanmayan, yanlışı doğru, doğruyu yanlış göstermek suretiyle hakikati reddetme ve batılı savunma amacına yönelik tartışmalar yasaklanmış, buna karşılık kesin delillerden hareketle yanlış fikirleri çürütme ve gerçeği ispat edip savunma maksadıyla yapılan tartışmalar caiz görülmüştür. Hatta bu anlamda Hz. Resul-i Ekrem (sav)’e muhalifleriyle cedel yapması için emredildiği de görülür.

Birçok ayeti kerimede Allah’ın dinine davet edildiklerinde buna karşı direnen müşrikleri susturmak ya da ikna etmek için tartışmaların yapıldığına şahit oluyoruz. Bazen de önceki peygamberlerin kendi kavimleriyle aralarında geçen tartışmalar zikredilir. Kur’an’ın sergilediği tartışmalarda değişik yöntemlerin kullanıldığı, inançsızlıkta diretenlere cevap verilirken insanın bütün yetenek ve özellikleri dikkate alınarak yerine göre felsefî, psikolojik, sosyolojik ve tarihî bilgiler ihtiva eden delillerden istifade edildiğini görüyoruz.

Bazı ayetlerde mücadeleden uzak durulması istenmektedir: “Fakat insan, tartışmaya son derece düşkün bir varlıktır” (Kehf 54) “Onlar sanki göz göre göre ölüme sürülüyorlarmış gibi, gerçek ortaya çıktıktan sonra seninle tartışıyorlar. “ (Enfal 6)
 
Bazı ayetlerde ise cedel kelimesi güzel bir söyleşi şekli olarak ifade edilir. “…ve onlarla en güzel şekilde mücadele et!” (Nahl 125), “Ehlikitap’la, en güzel olan yöntem dışında bir yolla mücadele etmeyin…” (Ankebut 46)
 
Ayetlerden anlaşıldığı şekliyle inat, çekişme ve delilsiz her türlü tartışma ret, güzel mücadele şekli ise teşvik edilmiştir.

Münazara
 
Sözlükte “bakmak, düşünmek” anlamındaki nazar kökünden türeyen ve “karşılıklı bakmak, birlikte düşünmek” manasına gelen münazara, terim olarak gerçeğin bilinmesine yönelik tartışmaların yöntem ve kurallarını araştırıp belirleyen ilmi disiplini ifade eder. Kur’an’da “münazara” kelimesi geçmediği halde “nazar” kökünden türeyen bazı fiillerle düşünmenin temel bilgi kaynakları arasında yer aldığına dikkat çekilmiş, fikrî tartışma ise “cedel” kavramı ile ifade edilmiştir.

Kur’an-ı Kerim, tartışmaların en güzel şekilde yapılmasını ister. Muhatabın ileri sürmediği bir görüşü isnat edip onu mağlûp etmeye çalışmak, kişiliğini küçük düşürücü tavırlar sergilemek, kesin delile dayanmadan münakaşalarda bulunmak, gerçeğin ortaya çıkmasından sonra tartışmayı devam ettirmek, hakkı bâtıl, bâtılı ise hak şeklinde gösterme gibi ilmî ve ahlâkî özelliklerden yoksun tartışmalar red edilir.

Kur’an’da, gerçeği savunma amacıyla yapılması istenen en güzel tartışma için bazı şartlar ileri sürülür. Tartışmayı uygun zeminde yapmak, kesin delile dayanmak, getirilen açık delili kabul edip tartışmaya son vermek ve muhataba yumuşak davranmak…
 
Kur’ân-ı Kerîm peygamberlerle kavimleri arasındaki tartışmaları aktarırken bu tartışmalarda bir fikrin doğruluğunu kanıtlama veya yanlışlığını gösterme şeklindeki metotların kullanıldığı görülür.

Cedel kavramında sertlik ve muhatabı mağlûp etmek için çabalama gibi İslâm ahlakıyla uyuşmayan bir anlamın bulunmasına karşılık münazaranın birlikte düşünüp en uygun sonuca varmayla irtibatlı olması bu yöntemin daha fazla benimsenmesine yol açmıştır.

Tartışmalara gelince, tartışan kimse naklettiği görüşü kaynağa dayandırmalıdır. Ancak naklettiği düşüncenin doğruluk veya yanlışlığını ileri sürmesi durumunda iddia sahibi olup tezini kanıtlamakla yükümlü hale gelir. Zira açık bir şekilde bilinemeyen her iddianın delillendirilmesi gerekir.

Cedel ya da münazaranın yapılmasında bazı kurallara riayet edilmelidir. Aksi takdirde hedefe ulaşmak söz konusu olamaz;

1. Tartışırken sözü gereğinden fazla uzatmamalı, anlaşılmaya engel olacak şekilde ise kısa tutmamalı
 
2. Hedefi saptıracak şekilde başka konulara girilmemeli
 
3. Tartışma esnasında gülme, öfkelenme gibi olumsuz tavırlardan kaçınılmalı
 
4. Muhataba konuşma fırsatı tanınmalı.

5. Münazara kural ve adabını bilmeyen, alaycı davranan ve böbürlenen kişilerle tartışmaktan kaçınılmalı
 
6. Muhataba karşı yumuşak ve saygılı davranılmalı
 
7. Muhatabın gerçeği ortaya çıkarma çabalarına engel olunmamalı…
 
İbrahim FIRAT
 

06-06-2012 14:49 Özel Haber 0 Yorum 1,067 Okundu Yazdır
  YORUM YAZ
Diğer Haberler
Hz. Muhammed (S.A.V.) Kimdir?
Yaratan’dan Ötürü Yaratılanlara Merhamet
EHLİ BEYT KİMDİR?
İman nedir?
Kur’an-ı Kerim’e Göre Diyalog
İBADET NEDIR?
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan
Hoşgörü ve Diyalogun Önemi
Kerbela Olayı
Bediüzzaman kimdir?
KUR'AN EN BÜYÜK MUCİZE
Diyalog, vahdet ve tahammül
MÂLİKܒL–MÜLK
İslam’ın adalet anlayışı nasıldır?
Bediüzzaman'ı Rahmetle Anıyoruz
 
Yesrip.com - Doğru Yerdesiniz... © 2004-2020 Tüm Hakları Saklıdır